شماره خبر: 302643
تاریخ انتشار: 1397/10/10 12:12
مدرسه تاریخی سعادت، مرکز اتفاقات فرهنگی بوشهرسید جمال‌الدّین عارف‌زاده | مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی مدرسه سعادت

 

 

مدرسه سعادت در ذیقعده سال 1317 ه.ق  برابر با سال 1278 ه.ش به درخواست حکمران وقت بوشهر، میرزا احمدخان دریابیگی همزمان با سلطنت مظفرالدین شاه قاجار و با یاری مردم و تجار فرهنگ‌دوست و متدیّن بوشهر تأسیس شد.

این مدرسه اولین مؤسسه جدیدی بود که با رویکرد نوین آموزشی در جنوب ایران تأسیس گردید.

شهرت این مدرسه در آن زمان به جایی می‌رسد که علاوه بر میزبانی بسیاری از مشاهیر داخلی و خارجی، نشریاتی چون «حبل‌المتین» و «اخبار و حوادث» به انتشار خبرها و برنامه‌ها و فعالیت‌های علمی پژوهشی این مدرسه می‌پرداختند واز آنجایی که فارغ‌التحصیلان آن نیز همانند سفیران آموزشی نسبت به راه‌اندازی مدارس مشابه در جنوب ایران، از خوزستان تا هرمزگان و بحرین اقدام نمودند، لقب «مادر مدارس جنوب ایران» به آن نسبت داده شده است.

در این مدرسه علاوه بر تدریس دروس متداول، دروسی چون زبان‌انگلیسی،موسیقی و تئاتر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و محتوای کتب درسی توسط معلمان مربوطه تدوین می‌گردید.

مدرسه سعادت در طول تاریخ 120 ساله خود با فراز و نشیب‌ها و مهربانی ونامهربانی‌های بسیاری مواجه گردیده و هرگاه بدخواهان به قصد کارشکنی با عدم همکاری و مساعدت در پی تعطیلی مدرسه و حتی فروش زمین و ساختمان آن برمی‌آمدند مردم بوشهر شرافتمندانه به معاضدت و یاری می‌شتافتند و از همگان برای پایداری آن یاری می‌طلبیدند و همچنین نقل است تاجران و کسبه بوشهر باحمایت برخی از دولتیان، پیمان بسته بودند که این بنا را که احمدخان دریابیگی بنیادش گذاشته بود به هر طریق ممکن پاسداری نمایند.

امروز نیز پس از گذشت قرین به یکصد و بیست سال، به درخواست دلسوزان عرصه فرهنگ و همّت و حمایت استانداری و اقدام قابل تقدیر اداره‌کل میراث فرهنگی استان، بنای قدیمی مدرسه سعادت که یادآور بسیاری از بزرگان و مفاخر کشور و همچنین نماد هویت فرهنگی و فرهیختگی مردم بوشهر در طول تاریخ است مورد مرمت قرار گرفته و این موضوع رضایت و خشنودی تمامی مردم را در برداشته است.

اکنون بنای قدیمی مدرسه سعادت پس از سال‌ها سکوت جلوه‌ای دیگر یافته وانتظار رسیدن به قله علم و فرهنگ و هنر را مجدداً در مطالبات مردم زنده کرده و به مرکز اتفاقات مفید فرهنگی و هنری تبدیل شده، به گونه‌ای که روزانه بنا به مناسبت‌های مختلف میزبان بسیاری از برنامه‌ها اعم از برگزاری شب شعر، شاهنامه‌خوانی و رمان‌نویسی تا گالری صنایع دستی و برگزاری انواع نمایشگاه‌های عکس و نقاشی و نشست‌های تخصصی و علمی-هنری و جشن‌های اعیاد است.

اتفاق مهم دیگر که در راستای مستندسازی دقیق تاریخ سعادت صورت گرفته راه‌اندازی سایت مدرسه سعادت مظفری با هدف تشکیل جامعه دانش‌آموختگان وجمع‌آوری اسناد و مدارک پراکنده شده مربوط به مدرسه می‌باشد.

بی‌شک تعلق خاطر وصف ناپذیر مردم بوشهر نسبت به این بنا که برای هر فردی یادآور بخشی از خاطرات مربوط به خود یا یکی از اعضای خانواده و بستگان است بر همگان مبرهن می‌باشد و این موضوع فضای تاریخی این مدرسه را به میعادگاه بسیاری از فرهنگ دوستان، اندیشمندان و نخبگان تبدیل نموده است.

وقت آن است که مدیران مربوطه بویژه شورای محترم شهر بوشهر نقش آفرینی لازم را ایفا نموده و این مجموعه را مورد حمایت و پشتیبانی لازم قرار دهند.

نامگذاری روز بوشهر به تقارن سالروز تأسیس مدرسه سعادت این بالندگی فکری را مجدداً یادآوری می‌نماید که مردم فهیم این استان بیش از اینکه به ذخائر مادی خود فخر بورزند به سابقه علمی و فرهنگی و هنری خود افتخار می‌کنند.

منبع خبر:  سایت خلیج فارس
لینک خبر: 
http://pgnews.ir/module/news/237348

سایت رسمی مجموعه فرهنگی و تاریخی مدرسه سعادت
تاریخ نامه سعادت
rss
بازدید جمعی از دانش آموزان سال 1343 مدرسه سعادت از این مجموعه فرهنگی تاریخی
عکس اول از راست آقایان: کریم ملاح زاده، محمد خواجه پور، حسینعلی قدسی، سید حسین مهیمنی، سید جمال الد
چکیده زندگینامه احمدخان دریابیگی؛ حکمران بوشهر و بانی مدرسه سعادت مظفری
به مناسبت سالروز درگذشت احمدخان دریابیگی، حکمران بندر بوشهر و بنادر خلیج فارس احمدخان دریابیگی ا
ثبت ملی سند مکتوب فرمان تاسیس مدرسه سعادت به همراه هفت اثر فرهنگی تاریخی دیگر
سند مکتوب فرمان تاسیس مدرسه سعادت به همراه هفت اثر فرهنگی تاریخی دیگر به ثبت ملی رسید. فرمان تاسی
دبیران مدرسه سعادت در سال 1349
دبیران مدرسه سعادت در سال 1349 اعلام اسامی افراد حاضر در عکس توسط آقای برهان غلامپور: جلو از را
رژه شیر خورشید دانش آموزان مدرسه سعادت در ورزشگاه بوشهر سال 1348
در صورت اطلاع از اسامی افراد حاضر در عکس، با ما تماس بگیرید؛ سپاس پرچم دار:مرحوم عباس سملیان
تحولات جنگ جهانی اول و دولتی شدن مدرسه سعادت
مرحوم شیخ عبدالکریم سعادت در اواخر سال 1329 ه.ق با تصویب هیأت مدیره مدرسه و به درخواست هیئت علمی نج
دبیران دبیرستان سعادت
ردیف جلو از چپ: سید جعفر حمیدی،امیر آبادی، خلیل توللی، پیروی، حسن برازجانی، منصف، گیتی زاده و محم
تصویر کتابفروشی امیرکبیر؛ ارسالی پسر مرحوم محمدمهدی درزی
کتابفروشی امیرکبیر  (تصویر مربوط به سال 1346 ه.ش) در خیابان لیان (شاهپور قدیم) این کتابفروشی در س